wtorek, 6 września 2022

Jak robić po swojemu klase średnią-Mazda 6 GJ Sport Kombi 1:43 Hi-Story

  Są takie marki, dla których roździelenie się od większego koncernu wychodzi na dobre... Tak samo jest z Mazdą. 6 generacji GH była jeszcze produkowana na płycie Forda. Zkolei w 2011r zaczęły się zapowiedzi nowych modeli na nazie zupełnie nowej płycie podłogowej. Jednym z nich był SUV CX-5 a drugą nowa Mazda klasy średniej....
   
  Jest rok 2011... na Paris Motor Show zostaje odsłonięty koncept nowego samochodu klasy średniej. Nazywa się Takeri. Charakteryzuje się czerwonym dwuwarstwowym lakierem oraz sylwetką nawiązującą do 4 drzwiowych coupe. Przód zdobi duży chromowany grill, a z tyłu chromowany pas świetlny. Jest to nic innego jak zapowiedż następnej generacji Mazdy 6.
      Japończycy zaskoczyli wszystkich pokazaną w 2012r trzecią odsłoną Mazdy 6. O ile poprzednie były tworzone z wykorzystaniem części Forda tak trzecia literacja wykorzystywała rozwiązania Mazdy. Był to jeden z pierwszych samochodów marki wykonanych w filozofii "Kodo-dusza ruchu" który miał sprawić że samochody Mazdy miały wyglądać jakby jechały nawet jak stoją. Na początku zadebiutował sedan który był uproszczoną, trochę wygładzoną wersją koncepcyjnego Takeri. Opisywana wersja kombi zwana Sport Kombi zadebiutowała rok później w 2013r. 
    Design zmienił się nie do poznania w porównaniu z poprzedniczką. Nowa Mazda 6 charakteryzowała się dynamiczniejszą "kreską". Przetłoczenia zredukowano do minimum. Z przodu pojawił się duży chromowany lub w większości czarny grill. Z tyłu zkolei lampy połączone chromowaną listwą. Przez co auto nawet i dziś wygląda nowocześnie. Wersja sedan jest dłuższa i ma większy rozstaw osi z racji oferowania jej globalnie, dostosowano ją pod standardy USA. Kombi zkolei ma o 8cm mniejszy rozstaw osi i jest krótsze z racji tego że jest to wariant przygotowany striście pod Europę ponieważ w innych częściach świata kombi nie mają racji bytu i oferta opiera się głównie na sedanach i SUV. Kombi charakteryzuje się lekko opadającą linią dachu. Auto było lżejsze od konkurentów. Co ważne Mazda postanowiła skupić się wokół wolnossących silników i nie korzystała z downsizingu... W Maździe 6 są oferowane pod dziś dzień więc jednostki benzynowe 2.0 Skyactiv o mocy 145/165KM i 2.5 192KM a także w USA 2.5 184KM ora 2.5 Turbo 250KM z czasem udoskonalane. W gamie był także diesel 2.2 o mocy 150/175KM. Wnętrze także było ciekawe. Zrezygnowano z dużych ekranów i obsługi tabletu podczas jazdy. Postawiono na ekran dotykowy (który podczas jazdy nie pozwala na zmiany funkcji podczas jazdy, aby nie oderwać wzroku od drogi) poza tym design deski był spokojny, królowaly analogowe zegary, a z czasem dołączył wyświetlacz head up, więc jest to takie nowoczesne auto dla tradycjonalistów.
      W 2014r model przeszedł pierwszy face lifting i tą wersję odwzorowuje modelik. Grill lekko urósł i stał się wyraźniejszy dzięki pogrubionym listwom,  zmieniono także zderzaki oraz lampy. We wnętrzu zmieniono ekran na 7 calowy, a także w wersji kombi dołączyła wersja z silnikiem 4x4 (platforma Mazdy która jest używana w 6 jest dostosowana do napędu przedniego lub 4x4). Zwiększono także wyposażenie każdej z odmian. W 2017r wprowadzono lekkie zmiany w technice i wyposażeniu. Pojawił się kolorowy wyświetlacz, a także poprawiono wygłuszenie. Zkolei w 2018 nadszedł czas na większy lifting. Zmienił się przede wszystkim przód. Grill stał się bardziej kanciasty i większy (nawiązujące tym samym do CX 5 II generacji), lampy zyskały wzór rozłączonych linii, zmieniono także zderzaki. Światła przeciwmgielne zniknęły z zderzaka. Topowa wersja Skydream dołączyła do gamy. Polepszono materiały wykończeniowe z racji tego że Mazda zachciała aspirować do klasy premium. Dostosowano także silniki pod nowe normy emisji... i w odmianie po tym lifcie jest oferowana po dziś dzień. Narazie nie wiadomo kiedy i czy otrzyma następcę. Póki co Mazda nie planuje następcy 6 i stawia na SUVy typu CX-60 ponieważ są najbardziej dochodowe. I do dziś już Mazda nadal idzie własną drogą... mamy więc miejską 2 z 1.5l silnikiem, przemianowanego yarisa jako Mazdę 2,kompaktową 3, konkurenta VW T-Roca CX-30,jednego elektryka MX-30 z małym akumulatorem, a oprócz niego nadal aktualną 6 GJ, 2 generacje CX-5 oraz kompletną nowość CX-60 na najnowszej płycie podłogowej z napędem tylnym, i silnikiem od 2.5l w hybrydce przez 3.0 benzyne i 3.3 w dieslu. Więc nadal Mazda idzie swoją drogą i przyszłość zapowiada się ciekawie!
           
W miniaturze...
  Modeliki Mazdy 6 GJ wykonało kilka producentów. W 1:43 są to Premium X (wersja z początku produkcji w sedanie), Hi Story (wersja sedan i kombi po 1 lifcie), w 1:18 dochodzą do tego także produkty chińskiej wytwórni dla chińskiego dealera mazdy a są to 6 z początku produkcji i po drugim lifcie. 
Mój modelik wykonała firma Hi-Story, która wyróżnia się bardzo dobrą jakością modeli. 6-tka jest wykonana z żywicy przez co możemy ujrzeć pięknie odwzorowany dwuwarstwowy czerwony lakier Mazdy. Modelik trzyma proporcje oryginału. Przód robi tak samo świetne wrażenie. Nie ma mowy o naklejkach, tu rządzą tzw."metal stickery" które bardzo dobrze odwzorowują wszystkie chromowane elementy. Zderzaki są akurat czarne. Świetnie wygląda każdy szczegół. Lampy także są mocną stroną modelu. Wnętrze wyróżnia się także świetną jakością wykonania. Mamy także dobrze odwzorowane tarcze hamulcowe. Srebrne listwy, zegary, kierownica czy ekran są bardzo dobrze odwzorowane. Dzięki szklanemu dachowi możemy podziwiać kontrastujące z lakierem czarne wnętrze. Felgi także są mocną stroną modelu- są szaro-czarne i dodają charakteru modelikowi. Mamy także bardzo fajnie odwzorowane relingi dachowe i super że nie zabrakło "płetwy rekina" na dachu. I jak to w większości żywicach podwozie jest proste i płaskie-nic tam nie ma, ale na ogół modeliki ogląda się z góry i boku więc to aż tak nie razi i to typowa cecha modeli wykonanych z żywicy. Modelik świetnie odwzorowuje czyste linie Mazdy 6 Sport Kombi.
Czy polecam?
Oczywiście że tak! Modelik jest świetny pod każdym względem. Hi story jest także jedyną firmą która wypuściła modelik 6 literacji GH w kombi, więc dla fana marki czy np.nadwozi typu kombi świetne uzupełnienie kolekcji.
              


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co można zrobić z audi a4?-Seat Exeo ST 1:43 Seat dealer edition IXO 1:43

       Z czym kojarzy się marka Seat? Każdy ma swoje skojarzenia, ale mi Seat kojarzy się z sportowymi wersjami oznaczonymi jako Cupra oraz ...