piątek, 16 września 2022

Co można zrobić z audi a4?-Seat Exeo ST 1:43 Seat dealer edition IXO 1:43

    

  Z czym kojarzy się marka Seat? Każdy ma swoje skojarzenia, ale mi Seat kojarzy się z sportowymi wersjami oznaczonymi jako Cupra oraz z kompaktowym Leonem. Nie zawsze tak było... Pierwszym modelem Seata był model 1400, który był produkowany od 1953r. Ten seat był zrebrandowanym Fiatem 1400 i tak samo było do 1973r. W międzyczasie pojawiły się też modele bazujące na konstrukcji Fiata, ale różne pod względem nadwozia czy charakteru. Następnie przez jakiś czas Seat był w całości hiszpański, aż w 2002r po kilku latach wykupowania akcji trafił do Volkswagen Group... to tak słowem wstępu do historii.
Całkowicie nowy Seat w klasie średniej zadebiutował w 2008r podczas Paris Moto Show. Był oferowany jako sedan oraz praktyczne kombi. Nie da się ukryć że auto bardzo dużo części dzieli z Audi A4 B7 będącym gruntowną modernizacją generacji B6. Są to m.in . płyta podłogowa, silniki, wnętrze czy nadwozie. Z boku Exeo wygląda jak A4 z innymi lampami. Charakteryzuje się elegancką linią i małym jak na stardardy klasy średniej marek popularnych nadwoziem. Widać że bok jest tu poprowadzony prostą kreską. Dynamizmu konstrukcji ma dodawać zmieniony przód i tył dostosowany do języka stylizacyjnego Seata. Przód z charakterystycznym grillem, obłymi wlotami powietrza oraz lampami mocno przypomina Seata Ibize IV generacji. Tył zkolei charakteryzuje się agresywnym wypełnieniem lamp oraz znaczkiem Seata, inny jest także zderzak. Ogólnie model powstał prosto poprzez "badge engineering " a4 b7. Aczkolwiek nie jest to jeden z tych przykładów gdy poszczególne modele różnią się tylko znaczkami... wnętrze doprawione kilkoma detalami charakterystyczmymi dla Seata też pochodzi z A4 B7 tyle że z odmiany cabriolet. Z boku mamy takie same kasetowe klamki. W 2010r poprawiono kształt foteli oraz dodano 12v gniazdo USB, a także tylne lampy dostały ledowe oświetlenie. Pierwszy i ostatni poważniejszy lifting został przeprowadzony w 2011r, zmieniono wtedy przód zmieniono grill, który stał się większy. Nadal posiadał charakterystyczne dla Seatów z tego okresu pionowe wloty. Zderzak i lampy zostały zmienione na wzór Ibizy IV generacji po face liftingu, więc także i przód dostał ledowe oświetlenie. Wprowadzono także nowe wzory felg. W 2013r Exeo zostało wycofane z produkcji z powodu niskiego zainteresowania. Przyczyniła się do tego też polityka Seata, która stawiała Exeo jako topowy model firmy. Choć dzielił starszą technologie z silnikami od A4 B7 to był oferowany jedynie w bogato wyposażonych wersjach co w połączeniu z wysoką ceną zadecydowało o porażce Exeo. Co go zastąpiło? Po części minivan Alhambra, kompaktowe kombi Leon oraz SUV Tarraco. Bezpośredniego następcy jednak raczej nigdy nie poznamy zwłaszcza że teraz pierwsze skrzydła w podobnie pozycjonowanych markach zajmuje submarka Seata czyli Cupra. Przez co Seat został zepchnięty na sam dół koncernu VAG. O ile Cupra przedstawia nowe modele co chwila tak Seat od czasu debiutu ostatniego wcielenia Leona ucichł. Jedyne co się pojawiły to face liftingi modeli. Tymczasem Cupra coraz bardziej rozsuwa się po miejscach na rynku, gdzie do tej pory były oferowane Seaty... właśnie pojawiły się informacje, że Cupra Leon dostanie wersje 1.5TSI 150km/2.0TSI 190km... Więc powstanie efekt kanibalizacji w strukturach Seata i Cupry... ile Seat wytrzyma na rynku i czy zmieni swój charakter w stosunku do Cupry czy zniknie... tego dowiemy się za pare lat
                   
                   W miniaturze...
Miniaturę Seata Exeo wydała w 1:43 firma IXO models. Jest wykonana z metalu z plastikowymi elementami. Mój modelik pochodzi z edycji dealerskiej Seata. Charakteryzuje się biało-czerwonym pudełkiem. Miniatura jest wykonana naprawdę na poziomie, co nie można powiedzieć o niektórych modelikach tej firmy. Bardzo dobrze trzyma proporcje. Piękny czerwony lakier jest bardzo dobrze nałożony, nie ma zacieków. Wogle mój egzemplarz nie posiada defektów lakieru. Bardzo podobają mi się chromy w tym modelu, które dopełniają charakteru modelikowi. Mamy dobrze wykonaną "płetwę rekina" na dachu. Podobają mi się także "metal stickery" z przodu i z tyłu. Bardziej mi sie to podoba niż naklejane kalkomanie. Lampy są uproszczone, co rzuca się w oczy. Zderzaki i grill mają ładne wypełnienie lecz też są trochę uproszczone. Wnętrze jest także ładnie odwzorowane. Mamy fajnie wykonane zegary, logo seata na kierownicy czy przełączniki robią robotę. Jedynie szkoda, że wnętrze jest czarne. Jasne ożywiłoby ten modelik. Felgi także mi się podobają, mają prosty wzór i ładnie dopełniają całości. Kasetowe klamki także dobrze się prezentują. "Wysięgniki" lusterek są pomalowane na czarno. Oczywiście lusterka posiadają wypełnienia i to nie malowane na szaro!
              Czy polecam?
Oczywiście. Modelik jak na standardy IXO prezentuje się bardzo dobrze zwłaszcza że jest oferowany zwykle w promocyjnych cenach. Ostatnio Exeo widziałem w cenach od 55zł od sztuki. Są jak najbardziej warte wydania tych pieniędzy. Pomimo uproszczonych lamp. Jedynie firma IXO produkuje modeliki Seatów Exeo, więc warto... Polecam zwłaszcza fanom Seata i tego modelu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co można zrobić z audi a4?-Seat Exeo ST 1:43 Seat dealer edition IXO 1:43

       Z czym kojarzy się marka Seat? Każdy ma swoje skojarzenia, ale mi Seat kojarzy się z sportowymi wersjami oznaczonymi jako Cupra oraz ...