poniedziałek, 29 sierpnia 2022

Maserati Quattroporte 1:43 Leo models i IXO

 Maserati Quattroporte I- lata produkcji 1963-1969 producent Leo Models 1:43

Maserati Quattroporte V-lata produkcji:2004-2012, producent IXO 1:43

              

Na początek słowo wstępu.Kolekcjonuje od 2014r, niektórzy mogą znać już Nową Perspektywę Modeli z facebooka lub instagrama... a teraz przyszedł czas na blog, więc zaczniemy od zapowiadanego na fanpage'u wpisu o Maserati Quattroporte...

     Pierwsza generacja tej włoskiej piękności zadebiutowała w 1963r. Charakteryzowała się prostą, elegancką linią nadwozia inspirowaną coupe 5000GT. Limuzyna charakteryzowała się podzielonymi przednimi lampami a także wielkim grillem z trójzębem. Linia boczna jest elegancka z pewną nutką sportu. Tylna szyba jest mocniej pochylona a także jest rozciągnięta w bok. Na słupku C znalazł się także trójząb. Tylne lampy także były mniejsze przez co nadwozie jako całość robi wrażenie. Wnętrze to klasyka gatunku, skóra, analogowe zegary to jest to czego nie znajdziemy w nowoczesnych samochodach. Bardzo eleganckie nadwozie zaprojektował Petro Frua, który wcześniej narysował dla Maserati model 5000GT. Był to flagowy model Maserati w tym okresie. Wrażenie jak na tamte czasy robiły także osiągi. Silnik V8 o pojemności 4.1l rozwijał 256KM dzięki czemu sedan Maserati mógł rozpędzić się do 230km/h. Od 1966r silnik generował już 296KM ale z 4.7l. W 1969r zakończono produkcje Quattroporte I generacji. Wyprodukowano 772szt.

    Wtem przenosimy się do 2004r. kiedy to pojawiło się Maserati Quattroporte V generacji. Auto stało się przełomem dla tej marki. Zostało zaprojektowane przez legendarne studio Pininfarina, a silnik napędzający te wielką limuzyne pochodził od Ferrari, które władało wtedy Maserati w koncernie Fiata. W nadwoziu widać wiele nawiązań do 1 generacji Quattroporte... i w linii, przednich światłach a także w grillu. Auto jest bardzo eleganckie. Produkowano je w włoskiej Modenie. Quattroporte w latach dwutysięcznych było już 5 metrową limuzyną, wśród konkurentów można wymienić Audi A8, BMW serii 7 czy Mercedesa klasy S. Była to także jak i poprzednie generacje tego modelu sportową limuzyną. 

    Początkowo oferowano je z silnikiem V8 o pojemności 4.2l i mocy 400KM. Maksymalnie można było nim pojechać 270km/h, choć była możliwość zdjęcia ograniczenia i osiągnięcia 285km/h prędkości maksymalnej. Charakterystyczną cechą tej generacji Quattroporte są tylne lampy w kształcie trójkąta. Ale to w ramach ciekawostki. W 2007r zamiast skrzyni biegów DuoSelect pojawiła się nowa skrzynia ZF. Lifting przeszedł w 2009r. Kosmetycznie zmieniono przednie i tylne lampy oraz grill. Pod maską tym razem znalazł się silnik z sportowego GranTourismo a także Alfy 8C jednostka 4.7l o mocy 430KM. W 2010r do gamy dołączyła mocniejsza wersja GTS o mocy 440KM. W 2012r. zakończono jego produkcję. 

          
Teraz czas na małe porównanie... 
O ile w Quattroporte V generacji ducha legendarnego przodka. Już widać po zdjęciach że nowszy model wieloma szczegółami nawiązuje do "dziadka" czy to z przodu czy z boku. Poza tym nadal jest klasyczną, sporą limuzyną, która zerwała z stylem poprzednika i stała się bardzo elegancką sportową limuzyną. Obydwa samochody w swoich czasach posiadały pod maską silniki V8! Dla mnie więc V generacja jest świetną spadkobierczynią legendy 1 generacji...
 
W miniaturze....
Maserati Quattroporte zostało wyprodukowane w skali przez wiele firm, a także w serii Maserati Collection. Moje modeliki pochodzą odpowiednio z Maserati Collection Leo Models czarne 1 generacji, a także IXO kremowe quattroporte 1 generacji. Więc to budżetowe wykonania.

 Maserati Quattroporte I w wydaniu Leo Models
Pochodzi z serii Maserati Collection
Modelik prezentuje typowy poziom wykonania zagranicznych gazetówek. Mamy więc chrom będący tylko i wyłącznie szarą farbą za to inaczej niż w naszch polskich wydaniach nie jest widoczna nadmierna budżetowość. Linie nadwozia zostały bardzo dobrze odwzorowane jak i wnętrze pomalowane na kremowo. Co ciekawe we wnętrzu są zaznaczone przyciski a sama kierownica kedt dwukolorowa. Na słupku c nadwozia widać logo maserati, a sam grill ma głębie. Lampy są także dobrze odwzorowane. Sam model jest łatwo dostępny, można go dostać za ok.50-70zł jak większość maserati z tej serii.

Quattroporte od IXO generacja V
A teraz wersja gablotkowa V generacji Quattroporte. Modelik ma ładnie położony lakier, chromy które są dokładnie nałożone a samo nadwozie sprawia wrażenie dobrego utrzymania proporcji. Z boku mamy charakterystyczne trzy wloty które są poprostu wypełnione czarną farbą. W lampach niestety widać bolce mocujące. Z przodu się nie rzucają za bardzo w oczy za to z tyłu już tak. Wnętrze jest bardzo dobrze odwzorowane mamy kalkomanie zegarów, a deska roździelcza jest także dobrze odwzorowana. Fotele są polakierowane na kremowo co dodaje charyzmy modelikowi. Niestety mój ma wadę-brakuje kawałka chromu. Opakówka jest niebieska z logiem maserati. Model ma dobrze odwzorowane felgi. 
Czy polecam? Jeśli ktoś nie oczekuje od modeli wiele to jak najbardziej obydwa Quattroporte są godne polecenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co można zrobić z audi a4?-Seat Exeo ST 1:43 Seat dealer edition IXO 1:43

       Z czym kojarzy się marka Seat? Każdy ma swoje skojarzenia, ale mi Seat kojarzy się z sportowymi wersjami oznaczonymi jako Cupra oraz ...